כיצד לדעת האם

רקמת השד שלך צפופה?​

מהי "צפיפות שד" (Breast Density) ?

 

המונח "צפיפות שד" מתאר את מבנה רקמת השד כפי שהוא נראה בממוגרפיה.מבנה שד אחד למשנהו תלוי בכמות היחסית של כל רקמה: רקמת חיבור (fiber), רקמה בלוטית (גלנדולרית) או רקמה שומנית. 

כאשר השד בנוי מאחוז גבוהה יותר של רקמת חיבור ורקמה בלוטית (גלנדולרית) ביחס לרקמות שומן, הוא מסווג כ"שד צפוף" או שד פיברוגלנדולרי ונראה בממוגרפיה בצבע לבן.

שד של נשים צעירות מתאפיין בריבוי בלוטות (חלב) - והוא באופן טבעי "צפוף" יותר מבחינה ממוגרפית.נשים בטרום-גיל-המעבר+ שיש להן שד צפוף הן בסיכון גבוה יותר לסרטן שד. 

מה הקריטריונים לסיווג רקמת השד ?

כדי למנוע מצב שבו הרדיולוג יחליט באופן שרירותי ולפי ראות עיניו מהי צפיפות השד של האישה מהצילום הממוגרפי בידיו, נקבעו קריטריונים אובייקטיביים ואחידים לסיווג, המקובלים כיום בכל העולם ומוכרים בשם BI-RADS(Radiology Breast Imaging Reporting and Data System).  *בנוסף למדד "ביירדס" לצפיפות השד, קיים גם מדד BIRADS המדרג את מידת החשד לממאירות.

 

מהו מדד BIRADS לצפיפות השד?

 

הקריטריונים המסווגים את צפיפות השד לארבע קטגוריות נעות מצפיפות שד נמוכה 25% עד ל- 75% לצפיפות שד גבוהה:

BI-RADS 1    צפיפות שד שהיא פחותה מ 25%  מסווגת רקמת שד כמעט שומנית לחלוטין  

BI-RADS 2   צפיפות שד בין 25% ל 50%  מסווגת רקמת שד פיברוגלאנדולארית בחלקה (Fibroglandular)

BI-RADS 3  צפיפות שד בין 50% ל 75% רקמת שד פיברוגלנדולרית בעיקרה - הטרוגנית  

BI-RADS 4  צפיפות שד מעל 75%  נחשבת לרקמת שד צפופה מאוד 

* בירדס 3 ו 4 נחשבות לרקמה צפופה. 

פרט למצב בו הרקמה שומנית לחלוטין (סביבה בה ניתן לראות גם גידולים קטנים), הבדיקה הממוגרפית לבד אינה מספיקה כדי לאתר סרטן שד בזמן, היות ובאזורים בהם הרקמה צפופה לא ניתן יהיה לזהות בברור גידולים קטנים. כל שהרקמה יותר צפופה, כך הרגישות של הממוגרפיה יורדת.  

 

מה הגורמים המשפיעים על צפיפות השד?

 

צפיפות השד משתנה לאורך השנים, היא גבוהה מאוד אצל נשים צעירות, והולכת ופוחתת אצל נשים בתקופת גיל המעבר, ועולה שוב כאשר משתמשים בטיפול עם תחליפי הורמונים. ישנו אחוז מסוים של נשים אשר "משמרות" את רקמת השד הצפופה למרות הגיל. מבחינה סטטיסטית מדובר על כ- 40% מכלל אוכלוסיית הנשים שעושות ממוגרפיה, על פי ההתפלגות להלן: 

 

רקמת השד אצל רוב הנשים הצעירות עד גיל 40 היא באופן טבעי צפופה

מעל גיל 40 בתקופת טרום גיל המעבר לכ 75% מהנשים יש רקמת שד צפופה

מעל גיל 50 (בגיל הבלות) לכ 25% מהנשים יש רקמת שד צפופה.

גורמים נוספים המשפיעים על צפיפות שד גבוהה הם השמנה, גיל מאוחר בלידה ראשונה, שימוש בהורמונים (טיפולי פוריות בגיל מאוחר או טיפול הורמונלי תחליפי בגיל הבלות) ונטייה גנטית.

 

מדוע חשוב לדעת מה צפיפות השד?

 

ככל שהרקמה יותר צפופה, כך הרגישות של הממוגרפיה יורדת:

פרט למצב בו הרקמה שומנית לחלוטין (המסווגת כ"ביירד-1"), שהיא הסביבה היחידה שבה ניתן לראות גם גידולים קטנים בממוגרפיה, הרי שהבדיקה הממוגרפית לבד אינה מספיקה כדי לאתר סרטן שד בזמן, משום שברקמת שד צפופה (או סמיכה) לא ניתן יהיה לזהות בברור גידולים קטנים. 

אנו נדגיש שוב ושוב: רגישות הממוגרפיה יורדת ככל שצפיפות השד עולה. ההסבר לכך נעוץ בעובדה שמבנה שד צפוף בממוגרפיה נראה בצבע לבן, בניגוד לרקמה שומנית שהיא כהה. גם צבע הגושים לבן (גם גוש שפיר וגם גוש ממאיר), ולכן קשה מאוד לאבחן את נוכחותם בממוגרפיה (לבן על לבן) כשהם קטנים. ממוגרפית הגושים יראו כמו רקמת השד ולא ניתן יהיה להבחין בהם.  

בניגוד לממוגרפיה, באולטרה סאונד שד 3D, ניתן יהיה לראותם גם אם הם קטנים מ1 סנטימטר, שזהו מצב שבו ניתן לטפל ולהחלים מהמחלה לפני שהיא שולחת גרורות לאזורים אחרים.

 

איך אדע אם יש לי רקמת שד צפופה?

 

רק רופא רדיולוג יכול להגיד לך מה צפיפות השד שלך. לא ניתן לאבחן את צפיפות השד ע"י מישוש. 

מעבר להתייחסות לסטטיסטיקה לפי גיל, בגיל מבוגר יותר ניתן לאבחן את צפיפות השד רק באמצעות הדמיה:על ידי סקירת ממוגרפיה (קרינת רנטגן), או ע"י בדיקת האולטרה סאונד , או בדיקה תרמוגרפית שהן ללא קרינה,  או MRI.

לא ניתן לקבוע את צפיפות השד על פי אולטרה סאונד שד ידני דו-מיימד מאחר והוא אינו מכסה או מדגים את כל רקמת השד, אינו נחשב כבדיקת סקר (SCREENING).

אם בצעת בעבר בדיקת ממוגרפיה, תוכלי לדעת מה מבנה רקמת השד שלך על פי התיעוד שהרדיולוג רשם בתוצאות הבדיקה.

אם אינך יודעת מה צפיפות רקמת השד שלך, הרי שאת מצטרפת לרוב הנשים שאינן מדווחות על ידי הרופא שלהן לגבי מבנה השד שלהן. מסתבר שרק אחת מכל 10 נשים יודעות על מבנה השד שלהן מהרופא המטפל שלהן.

 

GlobalEx         טל: 03-6760602

ת.ד. 7639, רמת גן מיקוד 52176

שעות פעילות

בימים א'-ה' בשעות 09:00-19:00. בימי שישי , ערבי חג וחול המועד המרכז סגור.

כתובתנו : רחוב בן גוריון 24 רמת גן קומה 6 בית ליגב.

 

גילוי מוקדם סרטן